Genel Antrenman Bilgisi

1 MAKSİMUM TEKRAR (1RM) NEDİR ? NASIL HESAPLANIR?

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Kuvvet antrenmanı için antrenman yoğunluğu yönergeleri çoğunlukla 1 Tekrar Maksimum değeriyle ifade edilir. Çoğu zaman 1RM’ye kısaltılır, 1 tekrar maksimum bireyin belirli bir egzersizde uygun formda bir tekrar yapabildiği en yüksek ağırlık veya direnç miktarıdır. Belirli bir egzersiz için 1RM’yi bildiğinizde, önceden belirlenen sayıda tekrar veya şiddete ulaşmak için gerekli olan kilo miktarını tahmin etmek mümkündür.

Örnek

Örneğin, bir kişi leg press’de 100 kg ile bir tekrarlama yapabiliyorsa ve bu kişi 1 tekrarlama maksimumunun % 80’inde doğru sayıda tekrarlama yapmak istiyorsa, bu kişi aşağıdaki tabloya göre gerçekleştirebilir.

” 7-9 tekrar 100 * 80% = 80kg. “

Maksimum 1 tekrarı belirlediğinizde, hesaplanan ağırlıkla daha fazla tekrarlama yapamazsınız. Bu sayıda tekrarda aşırı kas yorgunluğu meydana gelecektir.

Aşağıda tekrar sayılarına karşılık gelen yüklenme yüzdelerini görmektesiniz;

Not: Bununla birlikte, 1RM’yi belirleyemenin kas dayanıklılığı testi değil, maksimum kas gücü testi olduğunu unutmayın. 1 RM, 20-30 veya daha fazla tekrarda antrenman yapılacak direnci belirlemek için uygun değildir. 100kg ile kerede pressleme yapabilmeniz, 30kg veya  50 kg’da daha fazla kez basabileceğiniz anlamına gelmez. Tersine, 30 tekrarlama için 50 kg’lık Press basabilmeniz, bir defada 100 kg’da basabileceğiniz anlamına gelmez.

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !