Genel Antrenman Bilgisi

BOSU vs T-BOW vs STABİL ZEMİN ANTRENMANI ?

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Bosu çekirdek stabilite eğitimi

Kararsız yüzeyler üzerinde antrenman son yıllarda çok popülerlik kazandı. Swiss Ball, BOSU Balance Trainer veya T-Bow üzerinde egzersiz yapmak, kas gruplarının stabilize edilmesi ve kas aktivitesini arttırdığı söylenir. Bu nedenle, kas kuvvetinin arttırılmasında kararlı durumlarda yapılan aynı egzersizlerden daha etkili olmalıdır. İspanya Valencia Üniversitesi’nden bilim adamları, bu teoriyi test etmeye ve farklı istikrarsız yüzeyler üzerindeki antrenmanın etkilerini stabil yüzeyler üzerinde yapılan egzersizlerle karşılaştırmaya koyuldular. Hangisi daha etkili ? Bir BOSU vs T-Bow kullanarak bir de  stabil bir yüzey üzerinde antrenman yapın, değerlendirin.

Araştırmacılar ne yaptı?

Araştırmacılar, en az bir yıl direnç antrenmanı deneyimi olan 30 sağlıklı genç erkekle çalıştılar, yalnız dengesiz yüzeyler konusunda antrenman yaptılar. Denekler 1RM (1 Maksimum tekrar) ile maksimum güçleri test edildi. Denekler 10’ar üç gruba ayrıldı. Bir grup BOSU Balance Trainer, bir grup T-Bow antrenmanı yapmış ve son 10 kişi sabit bir zemin üzerinde antrene edilmiş ve kontrol grubu olarak hizmet vermiştir. Denekler, gruba bağlı olarak BOSU, T-Bow veya zemin üzerinde 10 tekrarlı şınav yaptılar. Kendi vücut ağırlıkları itme sırasında yeterli yorgunluğa neden olmadığında, gerekli antrenman yoğunluğuna ulaşmak için sırt üzerine ağırlık plakaları yerleştirildi. Denekler, sekiz haftalık bir antrenman süresince haftada iki kez antrenman yaptırıldılar.

Sonuçlar neydi?  

Sonuçlar aşağıdaki Şekil 1 ve 2’de gösterilmiştir.

Şekil 1– Şınav sayısına etkisi

Şekil 2– 1RM – Bench Press’e etkisi

Şınav  ve maksimum bench press dayanıklılık mukavemetinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı.

Araştırmacılar neyi sonuçlandırdı?  

Araştırmacılar, antrenman koşulları arasında önemli farklılıklar olmamasına rağmen, farklı antrenman biçimlerinin eşit derecede etkili olduğunu ve en azından programlarında kullanılabileceğini belirtmiştir. Araştırmacılar ayrıca core güçlendirme ve terapötik antrenman üzerindeki olumlu etkileri de not ettiler. (Daha fazla bilgi için  bu makaleye bakın )

Bu benim için ne anlama geliyor?  

Dengesiz bir yüzey üzerinde direnç egzersizleri yapmak, stabil bir yüzeye kıyasla daha fazla dayanıklılık veya mukavemet göstermemektedir. Bununla birlikte, gelişime zarar vermez , core güçlendirici ve terapötik kullanımlar için çok yararlı olabilir.

KAYNAK:

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !