Genel Sağlık

C Vitamini Sizi COVID-19’dan Koruyabilir mi?

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

C vitamini takviyelerinin bugünlerde COVID-19 hastalığına yardımcı olabileceği hakkındaki paylaşımları sosyal medyada muhtemelen görmüşsünüzdür.

Doktorlar ve araştırmacılar yüksek doz intravenöz (IV) C vitamininin yeni koronavirüs üzerindeki etkilerini araştırırken, C vitamini dahil hiçbir takviye COVID-19’u önleyemez veya tedavi edemez olduğunu söylemektedir.

Bu makale, C vitamininin ne olduğunu, bağışıklığı nasıl etkilediğini, hastane ortamında COVID-19 tedavisi için nasıl denendiğini ve oral takviye almanın faydalı olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Net bir portakal dolu taşıyan kadın
 

C vitamini nedir?

C vitamini , vücudunuzda çeşitli rolleri olan temel bir besindir. Güçlü bir antioksidandır, yani vücudunuzdaki serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız bileşikleri nötralize edebilir ve bu bileşiklerin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir (Güvenilir Kaynak).

Ayrıca birçoğu bağışıklık sağlığı ile ilgili olan bir dizi biyokimyasal süreçte rol oynar (Güvenilir Kaynak).

C vitamini için Günlük Değer (DV) günde 90 mg’dır, ancak emziren kadınların fazladan 30 mg’a ihtiyacı vardır ve sigara içenlerin günde fazladan 35 mg’a ihtiyacı vardır ( 2 ).

Çeşitli meyve ve sebzeleri yediğiniz sürece C vitamini ihtiyaçlarınızı diyetinizle karşılamak oldukça kolaydır . Örneğin, tek bir orta portakal DV’nin % 77’sini sağlar ve 1 bardak (160 gram) pişmiş brokoli DV’nin % 112’sini sağlar (Güvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Bağışıklığı nasıl etkiler?

C vitamini bağışıklık sağlığınızı çeşitli şekillerde etkiler. Antioksidan aktivitesi, bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilecek iltihabı azaltabilir (Güvenilir Kaynak).

C vitamini ayrıca kolajen üretimini artırarak cildinizi sağlıklı tutar, cildin zararlı bileşiklerin vücudunuza girmesini önlemek için fonksiyonel bir bariyer görevi görmesine yardımcı olur. Derideki C vitamini ayrıca yara iyileşmesini de teşvik edebilir (Güvenilir Kaynak).

Vitamin ayrıca fagositlerin, zararlı bakterileri ve diğer partikülleri “yutabilecek” bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırır (Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, dolaşımdaki antikorlarınızı artıran bir tür bağışıklık hücresi olan lenfositlerin büyümesini ve yayılmasını, kanınızdaki yabancı veya zararlı maddelere saldırabilecek proteinleri engeller (Güvenilir Kaynak).

Soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı etkinliğinin araştırılmasında, C vitamini sizi soğuk algınlığı olasılığını azaltmaz – ancak soğuk algınlığını daha hızlı atlatmanıza ve semptomları daha az şiddetli hissetmenizi sağlayabilir. (Güvenilir Kaynak).

C vitamininin, H1N1 (“domuz gribi”) veya diğer virüslerin (diğer domuz gribi) neden olduğu ciddi solunum yolu hastalıklarında akciğer iltihabını azaltabildiğine dair hayvan araştırmaları ve vaka çalışmalarından bazı kanıtlar da vardır.Güvenilir KaynakGüvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, bu dozlar DV’nin çok üzerindeydi ve şu anda akciğer iltihabı için yüksek doz C vitamini kullanımını desteklemek için yeterli araştırma yok. Yüksek dozda C vitamini takviyesi almamalısınız – oral olarak bile – ishal gibi yan etkilere neden olabilirler ( 2 ).

ÖZET

C vitamini, meyve ve sebzelerde bulunan ve soğuk algınlığının süresini ve şiddetini kısaltmaya yardımcı olabilecek önemli bir besindir. Akciğer iltihabını azaltma potansiyeli nedeniyle yüksek dozlar araştırılmaktadır, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

C Vitamini ve COVID-19

Çin Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, Şangay Tabipler Birliği, COVID-19’lu hastanede yatan kişilerin tedavisi için yüksek doz C vitamini kullanımını onayladı ( 10 ).

Akciğer fonksiyonunu iyileştirmek için bir hastanın mekanik ventilasyondan (solunum cihazı) veya yaşam desteğinden uzak tutulmasına yardımcı olabilecek, DV’den (günlük ihtiyacından) daha büyük olan dozların verilmesi önerilmekte. ( 10 ,11 Güvenilir Kaynak12 Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, 2019 tarihli bir inceleme, hem oral hem de yüksek doz C vitamini tedavisinin yoğun bakım ünitelerine (YBÜ) kabul edilen kişilere yoğun bakım kalış süresini % 8 azaltarak ve mekanik ventilasyon süresini % 18.2 kısaltarak yardımcı olabileceğini buldu. (13 Güvenilir Kaynak).

Çinli araştırmacılar ayrıca COVID-19’lu hastanede yatan hastalarda C vitamininin etkinliğini daha fazla incelemek için bir klinik çalışma kaydetti ( 14 ).

Bununla birlikte, C vitamininin COVID-19 için tedavi planının henüz standart bir parçası olmadığını belirtmek önemlidir, çünkü kanıtlar hala eksiktir ( 10 ,15 Güvenilir Kaynak).

Yüksek doz C vitamini şu anda COVID-19’lu kişilerde akciğer fonksiyonunu iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için test edilmesine rağmen, hiçbir kanıt yüksek dozda oral C vitamini takviyesinin hastalığa yardımcı olabileceğini düşündürmemektedir. Aslında, ishal gibi komplikasyonlara neden olabilirler ( 2 ).

ÖZET

Çin’de yüksek doz C vitamini, COVID-19 hastalarında akciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, C vitamininin etkinliği hala test edilmektedir. COVID-19 için oral C vitamini takviyelerinin kullanımını destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

Takviyeye ihtiyacınız var mı?

Şu anda, COVID-19’u önlemek için oral C vitamini takviyelerinin kullanımını destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

C vitamini, diğer virüslerin neden olduğu soğuk algınlığının süresini ve şiddetini kısaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu, COVID-19’a neden olan koronavirüs üzerinde aynı etkiye sahip olacağının garantisi değildir.

Ek olarak, C vitamini suda çözünür bir vitamindir . Suda çözünür, yani fazla miktarda vücudunuzda depolanmaz, bunun yerine idrarla atılır. Daha fazla C vitamini almak, vücudunuzun daha fazla emdiği anlamına gelmez (16 Güvenilir Kaynak).

Yüksek doz C vitamini takviyeleri, vücudunuzun suyu hücrelerden ve sindirim sisteminize çekmesini işaret edebildikleri için ishale bile neden olabilir ( 2 ).

Ayrıca, yüksek doz C vitamini COVID-19 tedavisi için umut verici görünse de, bu dozlar son derece yüksekti ve oral yoldan alınmadı. Ayrıca, sadece hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır vakalarda verildi.

En iyi seçeneğiniz, sağlıklı bir insanın ihtiyaç duyduğu tüm C vitamini – diğer birçok besin ve antioksidanla birlikte doğal olarak sağlayan çeşitli meyve ve sebzelerle dolu bir diyet yemek .

Takviye seçimi

C vitamini takviyesi almayı seçerseniz, yüksek kalitede bir tane seçmek ve doğru dozu almak önemlidir.

Takviyeler Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenirken, ilaçlarla aynı güvenlik standartlarına uygun değildir. Bu nedenle, saygın şirketlerden takviye satın almak önemlidir.

NSF International, ConsumerLab ve United States Pharmacopeia (USP) gibi bazı üçüncü taraf kuruluşlar, saflıkları ve etiket doğruluğunu test eder. Bu şirketlerden biri tarafından test edilmiş bir C vitamini takviyesi seçmek isteyebilirsiniz.

Ek olarak, takviye C vitamini için Üst Sınır (UL) – çoğu insanın olumsuz etkiler olmadan günlük olarak tüketebileceği miktar – 2.000 mg’dır ( 2 ).

Çoğu C vitamini takviyesi 250-1.000 mg arasında günlük bir doz sağlar, bu nedenle dikkatli değilseniz UL’yi aşmak kolay olabilir. Ambalajı okuduğunuzdan ve komplikasyonları önlemek için sadece önerilen dozu aldığınızdan emin olun.

C vitamini ayrıca kemoterapi , radyasyon tedavileri veya kolesterol düşürücü ilaçları da etkileyebilir ( 2 ).

Bununla birlikte, kritik hastaları tedavi eden klinik ortamlarda kullanıldığında, çok yüksek doz C vitamini tedavileri güvenlidir ve önemli yan etkilerle ilişkili değildir (17 Güvenilir Kaynak).

C vitamini takviyeleri hakkında herhangi bir endişeniz varsa, rutininize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

ÖZET

C vitamini takviyelerinin COVID-19’u önlemeye yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Aslında, yüksek dozlar muhtemelen idrarınız yoluyla atılır. Takviye yaparsanız, üçüncü taraflarca test edilen bir ürün seçin ve günde 2.000 mg’dan fazla almayın.

GENEL ÖZET

C vitamini, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan önemli bir besindir .

Şangay Tabipler Birliği tarafından yayınlanan bir rapora göre, yüksek doz C vitamini, COVID-19 olan hastanede yatan hastalarda akciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Bununla birlikte, oral C vitamini takviyelerinin COVID-19’u tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olacağına dair bir kanıt yoktur.

Diyetinizde bol miktarda bağışıklık güçlendirici C vitamini elde etmek için çeşitli meyve ve sebzeler yediğinizden emin olun.

COVID-19 için şu anda bir tedavi olmamasına rağmen, fiziksel uzaklaşma ve uygun hijyen gibi önleyici tedbirler sizi hastalığın gelişmesinden korumanıza yardımcı olabilir.

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !