Genel Sağlık Sporcu Beslenmesi

Diyet ve “Sıfır Kalori” İçecekler Hakkında EFSANELER

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Son on yıldır, diyet ve sıfır kalorili içeceklere karşı bir miktar olumsuzluk görmüş olabilirsiniz. Sadece ‘diyet içecekleri kötü mü?’ 

“Sağlık gurusu, gazeteci, ve klavye beslenme uzmanları” tarafından yazılan makalelerle 6 milyondan fazla arama sonucu sunar. Muhtemelen göreceğiniz en yaygın ifadeler şunlardır:

‘Diyet içecekleri kansere neden olan aspartam içerir’

‘Vücudunuzu yağ depolama moduna gönderiyorlar’

‘Senin için normal meşrubatlardan daha kötü’

Sıfır kalorili içecek içmekten hoşlanıyorsanız ve anlaşılır bir şekilde bu başlıklar biraz korkutucu olabilir, ancak bu tür diyet içeceklerini yaşamınızdan çıkarmaya başlamadan önce, bu iddialara daha yakından bakalım ve gerçeği kurgudan ayıralım. 

EFSANE # 1

‘DİYET İÇECEKLERİ KANSERE NEDEN OLAN ASPARTAM İÇERİR’

Aspartam parçalandığında, kansere neden olduğu bilinen formaldehit haline geldiği doğru olsa da, bu bulgular kemirgen araştırmalarındaki sonuçlara ve yüzeysel dozlarda dayanmaktadır. 

Örneğin, 2005 yılında sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, yüksek dozda aspartam verildiğinde, dişi sıçanların, aspartam almayanlara göre %69 kanser gelişme riskine sahip olduğunu kanıtladı. Şimdi diyet kokusunu azaltmanın zamanı geldiğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu raporda belirtilmeyen şey, ‘yüksek dozda’ aspartam tüketmenin günde 2.083 kutu diyet soda içmeye eşdeğer olacağıdır. Şimdi, bu çok fazla. Dahası, çalışmanın konuları sıçanlardı, bu nedenle bulguların insanlar için geçerli olacağını destekleyecek yeterli miktarda kanıt yok.

EFSANE # 2

‘DİYET İÇECEKLERİ KİLO VERMENİZİ ÖNLER’

Düzenli bir alkolsüz içecek alma alışkanlığınız varsa, diyet sürümüne geçmek, günlük alımınızdan 200 – 300 kalori almanıza yardımcı olabilir (hedefiniz yağ kaybı ise). Diyetinizin geri kalanı aynı kalırsa, bu kalorilerin hepsi günler, haftalar ve aylar boyunca toplanabilir. Ve yağ kaybetmek isteyip istemediğinizi belirleyecek bir numaralı faktör toplam kalori alımınız olduğunda, diyet içecekleri aslında kilo vermenize yardımcı olabilir .

Bir dahaki sefere diyet içeceklerinin sizi şişmanlatabileceğini veya yağ kaybını engelleyebileceğini söyleyen bir şey duyduğunuzda veya okuduğunuzda bunu unutmayın – diyet / sıfır kalorili içecek neredeyse hiç kalori içermez (mevzuat şirketlerin bir ürünü ‘sıfır’ olarak beyan etmesine izin verir hala 9Kcals’a kadar olabilir), bu nedenle kilo alımının sadece diyet / sıfır kalorili içeceklerin tüketimi yoluyla meydana gelmesi fizyolojik olarak imkansız olacaktır.

EFSANE # 3

“DİYET İÇECEKLERİ SİZİ ŞEKERE BAĞIMLI YAPAR”

Sıklıkla alıntılanan son efsanemiz, düşük / sıfır kalorili tatlandırıcılara sahip içeceklerin (veya bu konudaki yiyeceklerin) şeker arzusunu teşvik ettiği varsayımından gelir. 

Burada, çoğu insanın aslında ‘şeker isteği’ olduğunu söyledikleri zaman, kafa karışıklığı yatıyor, aslında enerji açığında açlık hissi olan hedonik açlık duygularını ifade ediyorlar.

Şimdi bunu daha fazla açıklayayım. Vücutta açlığı kontrol eden iki ana hormon vardır – grelin ve leptin. Basitçe söylemek gerekirse, biri iştahı artırır, diğeri azaltır. 

Diyet içeceklerinin sizin şeker bağımlılığına neden olacağınızı gösteren makaleler, diyet içeceklerinin bu iki hormona müdahale ettiğini gösterir ve bu da sizi daha aç hale getirebilir ve yüksek şeker ürünlerinin aşırı tüketilmesine yol açabilir. Bununla birlikte, neyse ki, diyet içeceklerinde bulunan yapay tatlandırıcıların bu düzenleyici hormonlara müdahale ettiğini gösteren sınırlı kanıt vardır.

Aslında, düşük kalorili, tatlı içeren yiyecek ve içecek tüketiminin aslında iştahta azalmaya ve yüksek şekerli yiyeceklerin çekiciliğine yol açtığını gösteren başka araştırmalar da devam etmektedir.

Bu nedenle bugüne kadar mevcut olan en iyi kanıt, alkolsüz diyet içeceklerin şekere bağımlı hale getirmeyeceğini kabul ediyor.

ÖZET OLARAK;

Diyet / sıfır kalorili içecekler ne “sağlıklı” ne de “sağlıksız” dır. Yukarıda belirtilen hususları anlamak, tüketmeyi seçtikleriniz hakkında kendi bilinçli kararlarınızı vermenizi sağlayacaktır. Amacınız kilo kaybı ise, muhtemelen düzenli şekerli gazlı içeceklerden, şekersiz versiyonuna geçerek faydalanabilirsiniz, bu da sağlığınıza zarar vermeyeceği güvencesiyle belirtilmektedir.

“Diyet içeceklerden kaynaklanan uzun vadeli sağlık risklerini gösteren hiçbir çalışma yoktur. 
Diyet soda…. Sağlığa, esenliğe veya vücut kompozisyonuna zararlı değildir ‘- Examine.com

Bununla birlikte, herkesin dışarı çıkıp bu blogdaki bilgilerden dolayı sıfır kalori / diyet içeceği içmeye başlamasını önermiyorum. Ara sıra diyet içeceklerin tüketilmesi sağlığınızı olumsuz etkilemesi olası olmasa da, beslenme açısından bakıldığında, herhangi bir sağlık yararı getirmediğini düşünmek önemlidir.

Diyet / gazlı içecekler düşündüğünüz kadar kötü mü? Muhtemelen değil.

Optimal sağlığı teşvik edecekler ve besinsel fayda sağlayacaklar mı?   Muhtemelen değil.

Kişisel beslenme ve antrenmanlarımı düzgün planlayarak uyguluyorsam ara sıra içebilir miyim? Kesinlikle.

Diyet yaparken veya beslenme durumunuzu düzeltmek için başarının anahtarı bağlılıktır, bu yüzden kendi kişisel dengenizi bulun ve sizi X veya Y’den kaçınmanız gerektiğine ikna etmeye çalışırken yalancı bilimi göz ardı edin. Bilim nadiren siyah veya beyazdır.

Kaynaklar

https://examine.com/nutrition/is-diet-soda-bad-for-you/

Piernas, C., Tate, D.F., Wang, X. and Popkin, B.M., (2013). Does diet-beverage intake affect dietary consumption patterns? Results from the Choose Healthy Options Consciously Everyday (CHOICE) randomized clinical trial. The American journal of clinical nutrition97(3), pp.604-611.

Soffritti, M., Belpoggi, F., Degli Esposti, D. and Lambertini, L., (2005). Aspartame induces lymphomas and leukaemias in rats. European Journal of Oncology10(2), pp.107-116.

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !