Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Geleneksel Setleme ve Cluster Setleme Antrenmanlarının Zirve Güç Gelişimi Üzerine Etkisi

✔ Kas gücü gelişimi için yaygın olarak kullanılan bir yöntem (yani “patlayıcı güç’’), direnç antrenmanı sırasında tekrar hızının maksimuma çıkarılması etrafında merkezlenir. Bu hız-temelli antrenman yöntemi, her bir antrenmanda temsilen en yüksek hıza yakın bir hızda gerçekleştirildiğinde, gücün (kuvvet x hızının bir fonksiyonu olarak) optimal olarak geliştirilebileceğine dair bazı kanıtlara dayandırılmıştır. 

✔ Geleneksel bir sette, hız akut yorulma etkilerinden dolayı sürekli tekrarları azaltabilir ve böylece daha sonraki tekrarlar muhtemelen yavaş hızlarda gerçekleştirilebilir. 

Barbell hızını değerlendiren teknolojiler, bir sporcunun hız önceden belirlenmiş bir hız eşiğinin altına düştüğü zaman setin durmasını sağlayan bir set sırasında süratle gerçek zamanlı geribildirim sağlamak için kullanılabilir (genellikle pik hızın ~% 80’i) . 

✔ Hız tabanlı antrenman yapmanın diğer bir pratik yolu, kümeleme uygulanmasıdır. 
Örneğin, 6 sürekli tekrardan oluşan 6 takım yerine, her bir set, her alt-set arasında 30 sn dinlenme ile 2 tekrarlı 3 alt set halinde bölünebilir. 

Bu şekilde her tekrar daha yüksek hız ile gerçekleştirilebilir. JSCR yayınlanan bir 2018 çalışmasında, bu kümeler geleneksel kümelere göre, özellikle her bir setin son 3 temsili (sağ üstteki şekil) daha fazla tekrara izin verdi. 

✔ Geleneksel setlerde, akut yorgunluk etkilerinden dolayı beklendiği gibi bir sette barbell hızı her bir tekrarda düşürüldü. Bununla birlikte, her bir tekrarlık, en yüksek hıza yakın olarak gerçekleştirildi, çünkü her bir set, 2 tekrar 3 alt kümesine ayrıldı. 

Genel performans adaptasyonlarına gelince ve tedavi grupları arasında toplam çalışma eşleştirildiğinde, kümelenme konfigürasyonunu içeren güç merkezli antrenman, esas olarak hızın üstün bir gelişimine (gruplar arasında kuvvet gelişimi gibi) bağlı olarak, geleneksel kümelere kıyasla kas gücünün üstün gelişimini sağlamıştır. Ve artan sinirsel kontrol sağlamıştır. Güç gelişimi, antrenman sırasında tekrar hız üretimiyle pozitif ve güçlü bir şekilde ilişkiliydi (tekrar hız, daha büyük güç gelişimi ile daha fazla tekrar).

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !