Genel Antrenman Bilgisi

GERMENİN KUVVET ANTRENMANINA ETKİLERİ

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Germe genellikle hareketliliği arttırmak için yapılır, sakatlanma riskini azaltmak ve kasları ısıtmak için antrenman öncesinde veya sırasında tercih ediliyor. Daha önce yapılan araştırmalar, antrenman öncesi statik germenin sakatlanma oranını azalttığını ya da kasların ısındığını göstermemesine rağmen; araştırmacılar, şu ana kadar bilinmeyen kuvvet antrenmanı etkileri üzerindeki, uzun süreli etkileriyle ilgileniyorlardı.

Araştırmacılar ne yaptı?

Araştırmacılar, rastgele üç gruba ayrılan 30 gönüllü ile kuvvet antrenmanını çalıştılar. Gerginliğin kuvvet antrenmanına etkisini belirlemek için, bir grup kuvvet antrenmanından önce statik gerdirme gerçekleştirdi. Bir grup, kuvvet antrenman egzersizleri arasında statik gerdirme gerçekleştirdi. Ve bir grup sadece kuvvet antrenmanı, herhangi bir germe şekli olmadan gerçekleştirdi. Denekler Bench Press, Lat Pulldown, Bacak Press ve Leg Curl egzersizlerinde maksimum 8 tekrar test edildi. Bu testler, 10 haftalık bir kuvvet antrenman programı öncesi ve sonrası yapıldı.

Kuvvet antrenmanı programı arasında, testlerin yapıldığı egzersizlerin yanı sıra triceps ekstansiyonu, biseps curl, gövde ekstansiyonu ve gövde fleksiyon egzersizleri olmak üzere 8 egzersiz yer aldı. Her egzersiz, set başına 8-10 tekrar ile karşılık gelen ağırlıklardaki 4 set için yapıldı. Denekler program süresince haftada 3 kez antrenman yapmıştır.

Sonuçlar neydi?

Çalışmanın sonuçları aşağıdaki şekillerde tasvir edilmiştir:

Şekil 1- Bench Press egzersizinde 8RM (kg cinsinden) performansları

Şekil 2- Lat Pulldown egzersizinde 8RM (kg cinsinden) performansları

Şekil 3- Leg Extension egzersizinde 8RM (kg cinsinden) performansları

Şekil 4- Leg Curl egzersizinde 8RM (kg cinsinden) performansları

Hem Bench Press hem de Leg Curl egzersizlerinde sadece ‘No Stretching’ grubu gücünü artırdı. Lat Pulldown alıştırmasında tüm gruplar güçlerini arttırdı, ancak ‘No Stretching’ grubu daha iyi sonuçlar elde etti. Leg Press Egzersizinde, ‘No Stretching’ grubunun her ikisi de 8RM gücünü artırabildi, ancak ‘No Stretching’ grubu, Ön Germe grubundan daha fazla performans artışı gözlemlendi.

Araştırmacılar neyi buldu?

Araştırmacılar, kuvvet antrenmanı öncesinde veya sırasında statik gerilmenin mukavemet artışlarını azalttığını ve bu nedenle tavsiye edilmedikleri sonucuna vardılar.

Bu benim için ne anlama geliyor?

– Kuvvet antrenmanı sırasında veya öncesinde statik germe antrenman ilerlemesini azaltır.

– Esnekliğin yapılması elzem olduğu evrelerde, kuvvet antrenmanından sonra veya farklı günlerde statik gerdirme yapılması tavsiye edilir.

-Bir egzersiz için kasları daha iyi hazırlamak için kısa dinamik germe önerilir.

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !