Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Hız, Güç ve Kuvvet Performansının Gelişimi – İnfografik

Nörolojik, morfolojik & mimari adaptasyonlar

Eksantrik kasılmanın faydaları ve biyomekaniği;

  • Kas kasılma gücünü belirleyen faktörler sinir uyarısı, kasın çapı, kasın tipi ve kasılma şekli. Burada çapraz köprü sayısının fazla olması maksimal kuvveti açısal olarak arttıracak böylece kas hasarı artacaktır. Kasların hasar ve toparlanma süreçleri bundan etkilenecek ve hasarın durumuna göre toparlanma da artacaktır. (katabolizma ve anabolizma)

 

  • Kas hasarını arttıran bu kasılma şekli gymlerde negatif olarak adlandırılıyor. Aslında böyle bir tanım uygun değil kas boyunun uzayarak kasılması negatif, kısalarak kasılması pozitif mi ? gibi bir soru sorulabilir.

Eksantrik kasılmanın önemi ?

✅‘’Kelly ve arkadaşları tek kas fibrilindeki eksantrik kas kasılma güç büyüklüğünün konsantrik kasılmaya oran ile %50-80, maksimal kuvvetin ise %25-50 oranında fazla olduğunu ölçmüştür.’’

✅Kas boyunun uzayarak kasılması sırasında yapılan iş potansiyel olarak kısalarak kasılmaya oran ile %50-80 fazla. Bu durum hem tek tekrarlı maksimallerde ve kuvvette devamlılık açısından ön planda.

✅Yapılan başka bir çalışmada maksimaller alınmış ve sporculara bunun %60-%70-%80 ve tek tekrar ile antrenmanlar yaptırılmış. Sonraki testte tek tekrar maksimal eksantrik çalışanlarda maksimal kuvvet 104 kg iken konsantrik çalışanlarda 85 kg olarak ölçülmüş.( Kelly, ve arkadaşları 2015) Maksimal kuvvete katkısı anlamlı derece yüksek. Birçok suplement bunun %1 ine zor yaklaşıyor.

Kaynak: by Douglas, Pearson, Ross & McGuigan, Sports Medicine, 2016

 

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !