Genel Antrenman Bilgisi Genel Sağlık

HIZLI MI YAVAŞ MI KİLO VERMELİ ?

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Diyetisyenler için güncel kılavuzlara göre; kilo kaybını korumak (platoya hemen ulaşmaması için) için hızlı bir şekilde kilo kaybetmek yerine yavaş yavaş şekilde kilo vermenin daha iyi olduğu söylenmektedir. Bu tavsiye için neredeyse hiç bilimsel bir temel olmadığından, Avustralyalı bilim adamları kilo kaybı oranının kilo kontrolü üzerindeki etkilerine büyük ölçekli bir çalışma başlattılar. Bu makalede hangisinin daha iyi olduğu açıklanmaktadır

Araştırmacılar ne yaptı?

Bu büyük ölçekli çalışma için 30-45 (obezite) BMI ile 200 obez birey ile çalışıldı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı: 36 hafta boyunca yavaş ve kademeli olarak kilo vermeyi hedefleyen bir grup ve sadece 12 haftada aynı miktarda kilo veren bir grup.

Her iki grup da enerji kısıtlı bir diyete tabi tutuldu, ancak hızlı kilo verme grubunun diyetinin daha büyük bir kalori eksikliği vardı. Her iki kilo kaybı süresinin amacı, deneklerin başlangıç ​​ağırlığının % 15’ini kaybetmekti ve her iki grubun da diyetleri buna göre ayarlandı. Denekler 12 veya 36 haftalık sürenin sonunda en az % 12,5 kaybettiklerinde bakım programına dahil edildi. Tüm araştırma döneminde araştırmacılar düzenli olarak tüm deneklerin vücut ağırlığını ölçtüler. Bakım periyodunun sonunda hızlı kilo kaybı grubu ile yavaş kilo kaybı grubu arasında bir fark olup olmadığı araştırıldı.

Sonuçlar neydi?

Sonuçlar aşağıdaki şekillerde gösterilmiştir.

Şekil 1 – Kilo Kaybı Fazında Vücut Ağırlığı.

Şekil 2 – Ağırlık Bakım Aşaması Sırasında Vücut Ağırlığı

Şekil 3 – Kilo verme hedefine ulaşan katılımcıların yüzdesi.

Hızlı kilo verme grubundaki katılımcılar, kilo vermede daha çabuk kilo verdiklerini ve kilo aldıkları zaman daha yavaş kilo aldıklarını, ancak her iki grup arasında da kilo geri kazanımı ile ilgili anlamlı bir fark bulunmadığını belirtti. Bununla birlikte, ilk vücut ağırlığının % 15’inde kilo verme hedefine ulaşmada başarılı olan deneklerin miktarında önemli bir fark vardı.

Araştırmacılar neyi sonuçlandırdı?

Araştırmacılar, hızlı ya da yavaş kilo kaybından sonra kilo almada bir fark olmadığı sonucuna vardılar. Kilo kaybı fazının sonunda hedeflenen kilo kaybı miktarına ulaşan kişi sayısında bir fark keşfettiler. Bu nedenle diyetisyen yönergelerini buna göre ayarlamanızı tavsiye ederler.

Bu benim için ne anlama geliyor?

– Kilo kaybının oranı, ağırlığın geri kazanılma oranını veya geri kazanma riskini etkilemez.

– Vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonu, yaşam tarzınızın bir sonucudur. Bir diyet kullanarak kilo verdiğinizde ve eski diyet alışkanlıklarınızı tekrar almaya başladığınızda, daha önce hangi diyeti takip ederseniz edin, kilo alırsınız.

-Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını takip etmek, istenmeyen kiloları önler ve vücut yağlarını kaybetmenizde daha etkili olacaktır.

 

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !