Genel Antrenman Bilgisi

INTERVAL ANTRENMANDA YÜZEYLER; Çimde mi? Kumda mı?

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Dayanıklılığı artırmak için en etkili yöntemlerden biri olan interval antrenmanlar ve açık hava antrenmanlarının popülerliği git gide artmaktadır. Spor salonunun dışında denemek için de çok uygundur. Açık hava antrenmanları farklı yüzeylerde yapılabilir. İnterval antrenman yaparken yüzeyin antrenman etkilerini ne ölçüde etkilediğini öğrenmek için Avustralya’dan bilim adamları aşağıdaki çalışmaya başladı.

Araştırmacılar ne yaptı?

Araştırmacılar, kum antrenmanı yapan 10 iyi eğitimli takım sporcusu görevlendirdi. Tüm katılımcılar, farklı günlerde, biri kum üzerinde ve diğerleri de çimenlerde olmak üzere iki interval antrenman seansı gerçekleştirdi. Antrenmandan önce ve sonra, kan örnekleri alındı ​​ve  laktat konsantrasyonu üzerinde analiz edildi . Antrenman sırasında  kalp hızı  izlendi. Sporcular, antrenmanlarını seansı bitirmelerine izin verilen en yüksek yoğunluğa ulaşana kadar sürdürdüler.

Sonuçlar neydi?

Sonuçlar aşağıdaki şekillerde gösterilmiştir.

Şekil 1- İnterval antrenmanından önce ve sonra kan laktatı (mmol/ L)

Şekil 2- İnterval Antrenmandan önce ve sonra algılanan tükenme (RPE)

Şekil 3- İnterval Antrenman öncesi, sırası ve sonrasında kalp atım hızı (BPM)

Kumda yapılan interval antrenman, daha yüksek kan laktat değerleri ve kalp atım hızlarının çimde yapılan interval antrenmandan daha yüksek olmasına neden oldu. Bu fizyolojik farklılıklara rağmen, sporcular antrenman seanslarının eşit yoğunlukta olduğunu düşündüler.

Araştırmacılar neyi sonuçlandırdı?

Kum üzerinde yapılan interval antrenman, daha fazla fizyolojik adaptasyonla sonuçlanır, bu da çimenli bir yüzey üzerinde yapılan aynı antrenmandan daha fazladır. Bir yüzeyin koşu tekniğindeki adaptasyonları diğer bir yüzeyle aynı olmadığından, sporcular için üzerinde çalışacakları yüzeyde antrenman yapmaları önemlidir.

Bu benim için ne anlama geliyor?

İnterval antrenmanda antrenman yapılan yüzey antrenmanın sonuçlarını etkilemektedir. Kum üzerinde yapılan interval antrenman, çim üzerinde yapılanla aynı algılanan yoğunluğa sahip olmasına rağmen daha büyük antrenman etkilerine yol açabilir. Kumlu bir yüzeyin diğer bir avantajı da, daha iyi koşma sırasında darbe kuvvetlerini azaltmasıdır (dize binen yükü) ki bu zayıf dizler için daha iyidir. Uygulanan tekniğin çalışılan yüzeye göre adaptasyon sağlayacağını ve diğer yüzeylerde ki çalışma tekniğini ve güvenliğini etkileyebileceğini unutmayın.

KAYNAK:

-Binnie, M.J., Dawson, B., Pinnington, H., Landers, G., Peeling, P. Effect of Training Surface on Acute Physiological Responses After Interval Training. Journal of Strength and Conditioning Research 2013, 27, 4, 1047-1056.

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİN LÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !