Genel Antrenman Bilgisi

Kuvvet Antrenmanı Yağ Yakıyor mu?

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Kuvvet antrenmanları, kilo vermek, yağ yakmak için güçlü bir antrenman olarak görülse de, kaslarınızın büyüklüğü ve dayanıklılığı arttıkça, kilo vermek, yağ yakmak için kuvvet antrenmanı yapmayı gözden kaçırmamalısınız. Bununla birlikte, kuvvet antrenmanının kilo vermek için çok önemli olmasının birkaç önemli nedeni vardır.

Kuvvet antrenmanı çok enerji gerektirir. Kuvvet antrenmanı, ağırlıkların kaldırılmasını gerektirir. Kasları harekete geçirmek ve ağırlıkları kaldırmak için gerekli olan enerji, anaerobik sistem tarafından üretilir. Bu metabolik sistem çok hızlı bir şekilde enerji verir, ancak temizlenmesi gereken birçok yan ürün üretir ve bu da enerjiye mal olur. Düşük yoğunluktaki kardiyo egzersizi, bu “atık” ürünleri çok daha verimli ve hatta temizleyen aerobik sistemlere daha çok yardım eder. 

Kuvvet Antrenmanı Metabolizmayı Hızlandırır !

Kuvvet antrenmanı, doğru yapıldığında, daha sonra tamir edilmek üzere kas liflerine zarar verir. Ek olarak, artan güç gibi antrenman sonrasında kas adaptasyonları gereklidir. Antrenman sonrası; yapılan antrenman birkaç güne kadar vücudun dinlenme seviyelerini aştığı için toparlanması ve buna göre uyarlanmasını gerektirdiğinden metabolizmayı hızlandırır.

Dahası, kas dokusu sabit bir enerji kaynağına ihtiyaç duyduğundan, inaktif olsa bile, artan kas kütlesi her gün daha fazla enerji yakmaya yardımcı olur ve bu nedenle kilo verirken çok yardımcı olur.

Kuvvet Antrenmanı Yağ Metabolizmasını Uyarır

Kuvvet antrenmanı metabolizmayı hızlandırmakla kalmaz, antrenmandan sonra vücudu karbonhidratlar lehine yağ yakarak enerji üretmeye teşvik eder. Yukarıda belirtildiği gibi, kuvvet antrenmanının yüksek yoğunluğu, anaerobik sistemlerin karbonhidratların aralarında bulunduğu çeşitli kaynaklar kullanılmasını sağlayarak çok miktarda enerji üretmesini gerektirmektedir. Bunu yaparak, özünde, vücut bazen büyük miktarlarda karbonhidratların kısa bir süre için gerekli olduğu sinyalini alır. Bu sinyal, kasın karbonhidratlarını yüksek yoğunluklu çalışma için gerekli olduğu zaman koruyacak ve bunun yerine yağ yakmak için “seçim” yapmasına neden olacaktır.

Kuvvet Antrenmanı Kilo Verdikten Sonra Kilo Almayı Engeller

Kilo verme birçok şekilde gerçekleştirilebilmesine rağmen, kuvvet antrenmanının eklenmesi, diyet sırasında kilo vermeye neden olan kas kütlesi kaybını önler. Kas dokusu sabit enerjiye ihtiyaç duyduğundan, sahip olduğunuz kas kütlesinin miktarını korumak ya da arttırmak, yo-yo etkisinin kaybolmasına ve korunmasına yardımcı olur.

Kuvvet Antrenmanı Fit Kalmanızı Sağlıyor

Çoğu insan daha iyi görünmek için kilo vermek ister. Kuvvet antrenmanı, kilo verdiğinizde görünür hale gelen vücut bölgelerini şekillendirmeye yardımcı olur. SADECE diyet yaparak ve kas kütlesini kaybederek kilo vermek, sadece altındaki gevşek deri, damar ve kemikleri ortaya çıkaracaktır. Kasları eğitmek ve en azından boyutlarını korumak için onları uyarmak, sağlıklı kasları ortaya çıkaracak ve birçok kişi tarafından istenen sağlıklı ve atletik bir görünüm verecektir.

Antrenman İpuçları

Gördüğünüz gibi, uzun süreli sonuçlar veren sağlıklı kilo verme programında kuvvet antrenmanı hayati önem taşır. Antrenmanınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

  • Her antrenmanda tüm kas gruplarını hedef almaya çalışın.
  • Her maksimum ağırlıkta 8-12 tekrar egzersiz başına iki ila üç set yapın
  • Set arasında çok uzun süre dinlenmeyin (30-60 saniye)

Ahmet ADAŞLIK

Paylaşımlardan anında haberdar olmak istiyorsanız

Facebook Sayfamızı <

beğenmeyi ve

INSTAGRAM SAYFAMI

takip etmeyi unutmayın 🙂

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR !

EMEĞE SAYGI  İÇİNLÜTFEN PAYLAŞIRKEN KAYNAĞINI BELİRTEREK PAYLAŞALIM…

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !