Genel Sağlık

Noni Meyvesi & Nitrik Oksit İlişkisi Hakkında Yüzlerce Kanıt

Ahmet ADAŞLIK
Tarafından Yazıldı Ahmet ADAŞLIK

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Pasifik Okyanusundaki volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişen tropikal bir meyve olan noni (morinda citrifolia) ada yerlilerince asırlardır koruyucu ve iyileştirici bir bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır.

Noninin bu etkisi içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklanmaktadır. 2003 de Avrupa Birliği onayını alan noni meyvesinin temel bileşiminde vitaminler, mineraller, aminoasitler, karbondihratlar, yağlar, albumin, izoflavon, antrakinonlar ve xeronin yer almaktadır.

Noni’deki Bazı Maddeler

KSERONİN: Hücre zarlarında besinlerin hücre içine girmesine yarayan gözeneklerin dahada genişleyerek hücre beslenmesini kolaylaştıran bir enzimdir. Nonide yer alan prokseronin kseroninin öncülüdür ve vücutta kseronine dönüşür.
TERPEN: Terpenler temel yağlarda bulunurlar ve hücre sentezi ile hücre gençleşmesine yardımcı olurlar. Terpenlerin asıl önemli fonksiyonu ise timus bezinin ve öldürücü T ve NK faaliyetlerini uyarmalarıdır.
SCOPOLETİN: Antienflamatuar, antihistaminik, antibakteryel ve antifungal özelliklere sahiptir. Tansiyon, uyku durumu, açlık ve vücut sıcaklığını düzenler.

Noninin Faydaları

•İçeriğindeki maddeler sayesinde noni vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve vücudun kendini iyi hissetmesinde destekleyici bir fonksiyonu yerine getirir. Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, dolaşım sisteminin gerek rutin gereksede hastalık halindeki işlevlerinde, yağ ve glukoz metabolizmasının düzenlenmesinde destekleyici etken olarak yaşam kalitesini yükseltir.
• Noni’deki etken madde proxeronin, hücresel fonksiyonları hızlandırıcı etki gösterir. Ayrıca octoanoic asit, scopoletin, damnacanthal, terpenoidler, anthraquinonelar, caproic asit, ursolik asit ve rutin gibi çok sayıda önemli maddeleri de içerir.
• Amerikalı biyokimyacı Dr. Ralph Heinicke, ananas enzimleri üzerinde çalışırken, potansiyel anlamda çığır açabilecek bir keşifte bulunmuştu. Xeronin adını taktığı belirli bir alkoloidin, insan bedeninde, düzgün hücre fonksiyonunu ve büyümesini geliştirmekte kilit rol oynadığını farketti. Xeronine, Proxeronine ve Proxeronase arasında kimyasal bir reaksiyon oluşurken, büyük bağırsakta forme oluyordu.

Dr. Heinicke, bu iki maddenin noni meyvesinde bolca bulunduğunu tespit etti. Proxeronine, vücutta xeronin’e dönüşüyordu. Xeronin’in fizyolojik etkisi, protein yapılarını modifiye etmektir. Bu anlamda, Xeronin’in geniş çapta etkili olduğu alanlar vardır. Örneğin bir enzim, ya da hücresel taşıyıcı gibi bir proteinin yapısında bozukluklar varsa, tam anlamıyla çalışamaz. Xeronin protein ile ilişkiye girer ve onu düzgün bir şekle sokar. Sonuç; düzgün çalışan bir proteindir. Proteinler, hücrenin bir çok bölümünü oluşturur. Ne zaman hücrede proteinin yapısı ile ilgili bir sorun çıkarsa, xeronin yardımcı olur.

Dr. Ralph Heinicke’e göre eğer vücutta yeterli oranda kseronin (xeronin) enzimi varsa, hücreler kendisini 100 günde bir yenileyebilir. Bu yenilenme, vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirir. Kendi kendini tedavi etme yeteneği; güçlü bir bağışıklık sistemi, güçlü bir sinir sistemi, sağlıklı bir ruh ve beden anlamına gelir.


• Noni ile ilgili en önemli çalışmaların çoğu, University of Hawaii’de, Dr. Hirazumi Kim tarafından idare edilmiş ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde anti-tümör etkisi gösterilmiştir. Dr. Kim, bu anti-tümör etkinin olası mekanizmasının bağışıklık sistemi yoluyla olduğunu saptamıştır. Noni suyu bağışıklık sistemini canlandırıyor ve tümör hücreleriyle mücadele ediyordu. Dr. Kim, daha sonra, izole edilmiş insan kanı kullanarak, insan bağışıklık hücrelerinin de aynı şekilde uyarılıp uyarılmadığını görmek istedi ve labratuar deneylerine göre, bağışıklık hücreleri uyarılmaktaydı.


• Araştırma sonuçlarına göre noni suyunun, bazı bağışıklık sistemi ajanlarının üretimi ve aktivitesi üzerindeki etkisi;


1) Lipopolisakkaridler (LPS): Serumdaki LPS vücudun bağışıklık sistemi sürecini, patojenleri yok etmek üzere hareketlendirir. Noni, serumda LPS üretiminin modüle olmasına yardımcı olarak vücudun bağışıklık sürecini yükseltir.
2) Interleukin: Noni B-hücresi antikorların üretimi arttırır ve Doğal Öldürücü (NK) hücrelerin sito-toksite üretimini geliştiren interleukin-2 üretimini, aktivitesi ve etkinliğini modüle eder.
3) Interferon-y: Noni, hücre aracılı bağışıklığın tüm süreçleri ve makrofajların üretimi ve aktivasyonunu modüle eder.
4) Doğal Öldürücü Hücreler (NK Hücreleri): Noni, malign hücreleri yok eden NK hücrelerinin üretiminin ayarlanmasına yardımcı olur.


5) Nitrik oksit: Aktive olmuş makrofajlar tarafından üretilmiş nitrik oksit, kötü huylu tümörler ve patojenlere karşı koruyucu ev sahipliği rolü oynar.

Daha sağlıklı bir ömür istiyorsanız şimdi satın alarak, yeni hayatınızın tadını çıkarabilirsiniz !

• Annals of the New York Academy of Sciences’da yayınlanmış bir çalışmaya göre, dişi farelerde, noni suyu karaciğerde %42 oranında, %41 oranında akciğerde, %30 oranında kalpte ve % 80 oranında böbreklerdeki karsinogenezin başlangıç aşamalarını azaltmıştır.

Aynı dergide, 2001 yılında yayınlanan bir çalışma, kanserojen-DMBA-DNA formasyonunda %30 oranında bir azalmayı göstermiştir. Noni suyu, tümörlerdeki hücre döngüsünü yavaşlatan maddelerin salınımını canlandırdığı ve vücudun, tümör büyümesini onarma kapasitesini yükselttiği gözlemlenmiştir.


• 2003 yılında Angiogenesis adlı dergide yayınlanan bir çalışma, noni suyunun, göğüs kanserine karşı anti-kanser özellikleri sergilediğini bulmuştur. Doku kültürü çalışmasında araştırmacılar, insan göğüs kanser hücreleri ve kan damar dokularına %5 noni suyu konsantrasyonu eklediler, kan damar doku kültüründe, kan damar formasyonunun inhibe olmasını gözlemlediler.

Göğüs kanseri dokusunda yeni oluşmuş kılcal damarlar, %10 noni eklentisi ile birlikte 2-3 gün içinde dejenere olmaya başlamışlardı. Phytotherapy Research‘de Haziran 2006’da yayınlanmış bir başka çalışmada, noni meyvesinin laboratuar ortamında MCF7 hücrelerinin yayılmasını durdurduğu görülmüştü. MCF7, östrojen üretimini etkileyen göğüs kanseri hücreleri dizisidir.


• 2009 yılında, Nutrition and Cancer’de yayınlanan bir klinik çalışmada, sigara içen 200 insan denek, bir ay boyunca noni suyu tüketti. Bu sürenin sonuda, akciğer kanseri riskinin azalması anlamına gelen, akciğer hücrelerindeki DNA değişiklikleri azalmıştı. 2011 yılında, European Journal of Cancer‘da yayınlanan kansere karşı bitkisel terapiler konulu bir çalışmada, noni, potansiyel anti-kanser ajanı olarak listeye dahil edilmiştir. Noni’nin anti-tümör özelliğinin içeriğindeki damnacanthal adlı maddeyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.


• Ocak 2010’de Phytotherapy Research’de yayınlanan insan alyuvarları ile yapılan in vitro çalışmalarda, noni’nin enflamasyona sebep olan proteinleri durdurduğu görülmüştür.

Noni meyvesinin, ağrıyı doğal yolla gidermek adına, potansiyel analjezik etkisi üzerinde çalışılmıştır. Phytotherapy Research’ün, Ocak 2010 sayısında yeralan bir çalışma sırasında, farelere %10 noni meyvesi konsantrasyonu içeren su verildi ve tramadol adlı ilaç alanlarda görülen ağrıya duyarlılıkta azalma tespit edildi.

Yine bu yazıda açıklanan bir başka laboratuar çalışması, noni meyve ekstresinin insan hücreleri üzerinde, artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç ilan hidrokortizona benzer bir etkisi olduğunu göstermiştir. Plant Foods and Human Nutrition dergisinde 2008’de yayınlanan bir yazıda, noni suyunun karaciğere zarar veren enzimleri bloke eden etkisi nedeniyle hepatotoksik lezyonlarda azalma sağladığı belirtilmiştir.


• Noni meyvesi kseronin’in (xeronin) öncülü olan prokseronin’in bilinen en zengin doğal deposudur. Kseronin ve prokseronin maddeleri antidepresif etki sağlarlar. Phytomedicine dergisinin Ağustos 2007 sayısında yayınlanan bir çalışmada, laboratuar ortamında noni’nin GABA reseptör hücrelerine nasıl etki ettiği incelenmiştir. Araştırmacılar, alkol içindeki noni meyvesi ham ekstresinin, GABA nörotransmiter reseptörlerine bağlandığını ve beyinde GABAnın etkilerini taklit etme potansiyeline sahip olduğunu gözlemlemişlerdir.


• The Morinda, Inc. Laboratuarı standart bir yöntem kullanarak noni suyunun antioksidan aktivitesini test etti. Aynı yöntemle, üzüm çekirdeği ekstresi, pycnogenol ve C vitamini örneklerini de test ettiler. Üzüm çekirdeği ekstresi ve pycnogenol popüler antioksidan takviyeler arasındadır. C vitamini de, özellikle bilimsel alanda güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Test sonuçlarında, noni suyunun diğerlerinden daha güçlü bir antioksidan olduğu görülmüştür.

Doktor tavsiyesiyle noni kullanan 10.000 den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ;
• Giderek artan enerji %92,
• Kendini iyi hissetme durumu %80,
• Stresin azalması %72,
• Başağrısı dahil, ağrıların azalması %88,
• Depresyon semptomlarının azalması %77,
• Daha iyi ve berrak düşünmeye yardımcı olma %88,
• Uykuyu düzenleme %73,
• Sigara içme isteğinin azalması %58,
• Seks gücünü artırma %87,
• Kilo kaybı %75,
• Böbrek hastalıklarında gerileme %67,
• Kanser semptomlarının azaltılması %65,
• Kalp hastalıkları semptomlarını azaltma %80,
• Diyabet 1 ve 2 %84.

BİLİM

“NO” Nitrik Oksit “YAŞAM MOLEKÜLÜ”dür. Vücudumuzun tüm yaşamsal fonksiyonları bu maddenin varlığına bağlıdır. 24 yaşından sonra vücudumuzda NO üretimi azalmaya başlar.

1998 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü paylaşan üç bilim adamı, kanda bulunan Nitrik Oksit (NO) adlı molekülün damarda gevşetici bir etkisi olduğunu keşfetmişlerdir.

Son yirmi yılda yapılan yoğun araştırmalar, bu molekülün hücreler arası haberleşmede temel bir görev üstlendiğini ortaya çıkarmıştır.

Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi
Moleküler Biyoloji, Genetik ve Tıp Bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır.
Pubmed sitesinde 140.000 sayfadan fazla makale yayınlanmıştır.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=nitric+oxide

KYANI NITRO™ ÜRÜNLERI
➥Kyani Nitro Fx™ ‘in ana bileşeni olan NONİ meyvesi vücuttaki Nitrik Oksit miktarının artmasına yardımcı olmaktadır. Nitrik Oksit yaşımız ilerledikçe vücudumuz tarafından daha az üretilir. Nitro Fx™ buna yardımcı olmak için üretilmiş bir takviye edici gıdadır.

➥Nitro Plus™ ise Nitro Fx™ içine Coenzim Q10, B1 Vitamini, B3 Vitamini, Çinko, Krom ve Magnezyum eklenmesi ile spor yapanların ve yoğun çalışma hayatı olan kişilerin vücutlarına vitamin ve mineral takviyeleri yapmaları hedeflenmiştir.

Kyäni Nitro™ Ailesi; doğal yollardan Nitrik Oksit üretimi arttıkça, damarlarınız açılır ve tüm hücrelere oksijen ve besin taşınması artar.

➥”Vücut 5 dakika kadar oksijensiz(O2) kalabilir ama 5 saniyenin üzerinde Nitrik Oksit (NO) siz kalamaz. Vücudunuzda Nitrik Oksit (NO) üretimini arttırarak pik performans elde edin.” – Dr. Abbas Qutab (MBBS, DC, PHD, OMD), Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı

➥”Nitrik Oksit geniş ölçüde vücuttaki her sistem ve hücreye yardımcı olması için binlerce çalışmalarla ispatlanmıştır ve şikayetler çeşitli muzdarip hastalar tarafından kullanıldığında dramatik sonuçlar göstermiştir.”-Dr. Abbas Qutab, (MBBS, DC, PhD, OMD), Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı

➥”Nitro ürünleri, vücudunuzdaki yolları açarak vitaminleri, mineralleri, besinleri, omega3’leri ve balık yağlarının bütün vücuda ulaşmasını sağlar.”-Dr. Thomas Burke, PhD, Bilimsel Danışma Kurulu

Biz Kyäni gücü ve daha fazla deneyim hakkında daha fazla bilgi için sizi davet ediyoruz!

Daha sağlıklı bir ömür istiyorsanız şimdi satın alarak, yeni hayatınızın tadını çıkarabilirsiniz !

 

 

Sizin için önerilenler. Bunları okudunuz mu ?

Yazar Hakkında

Ahmet ADAŞLIK

Ahmet ADAŞLIK

Herkese merhaba!

Bilimsellikten uzak bilgiler yerine, spora bilimsel destek niteliğinde yapılmış araştırmaları ve bir çok konuyu da sizlerle paylaşacağım…

Takipte kalmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız benim için değerlidir. Bana ulaşmak isterseniz sitede bulunan sosyal medya hesaplarımı kullanabilirsiniz. MUTLU VE FİT KALIN !